NEXT 2025: “Neironi izmisīgi meklē viens otru”

Izstāde

Rīgas Fotogrāfijas biennāle - NEXT 2025

Darba laiks

28.05.-01.06.

T, C, Pk: 16–20 S, Sv: 12–20

Lokācija

Kultūrtelpa “Smilga”, Eduarda Smiļģa iela 34a, Rīga.

Atpakaļ ×

Grupas izstāde “Neironi izmisīgi meklē viens otru” Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2025 programmā

Neredzamas, bet klātesošas. Pavadošas. Iedarbīgas. Kur rodas domas, un kā veidojas pavedieni, kas caurvij prātu?

Par to, kā tās rodas, varu izteikt tikai pieņēmumus. Netverams skaits neironu veido savienojumus viens ar otru. Lai izprastu atsevišķo vienību darbību, tā tiek aplūkota plašākā kontekstā, izpētē veidojot neironu kartes. Arī cilvēks aplūkojams apkārtnes ietvarā, rosinot interesi par dzīvajām un mākslīgajām sistēmām, kas kalpo kā platformas motivācijai, idejām un rīcībai.

Reizēm šķiet, ka domām ir pašām sava dzīve, vai noskatāmies paši savā dzīvē kā no malas. Domāšanas procesā var veidoties noslēgts loks – tas, kā uztveram piedzīvoto, veido nākamo pieredzi. Domas un emocijas nepārtraukti meklē savstarpēju saikni, paužot gan harmonizējošu, gan konfliktu veicinošu scenāriju izspēles. Sajūtas ir īstas. Kā atklāt realitāti? Vai tendence visā saskatīt pozitīvu vai negatīvu rezultātu, izspēlējot savā prātā galējas situācijas un reakciju no apkārtējiem, pastiprinot vai minimizējot, veicina atbilstošas situācijas izspēli? Domas var būt vai tikai šķist ticamas, pat ja dažādu scenāriju un sistēmu veidošanās principi un ietekme izskatās saprotami no malas.

Mākslinieku vēstījums tēmas izspēlē piedāvā atšķirīgus skatpunktus un uzsvarus. Kontrastu un kustības tvērums Agates Tūnas ķīmijgrammās paver ieskatu gaismas un fotoķīmiskās reakcijas analoģijā ar uztveres procesu. Rodas autores vadīti, taču neparedzami nospiedumi uz virsmas. Arī mēs pastāvīgi esam transformācijas plūsmā. Cik apzināta vai kontrolēta tā ir?

Nejauši atrastas, aizgūtas detaļas kā personīgās pieredzes izkārtnes parādās Luīzes Nežbertes rotaļās ar mērogu, attēlu, tekstu un dažādu objektu kolekcijām kolāžās. Negaidītas kopsakarības ikdienā nepamanītu vai aizmirstu materiālu un dabas parādību abstrakcijās veido simboliskas kombinācijas Kristapa Freimaņa darbos. Sadarbība ar šiem simboliem, veidojot zemapziņas projicētas kompozīcijas, savu domu kārtošana ar to palīdzību, reizēm līdzi nākošie rituāli — tas viss ļauj pētīt iespaidu kopumu par cilvēka vietu un lomu sabiedrībā, veikt gūtās pieredzes sistematizāciju un kalpot kā cerības nesējs vai jaunu ideju un risinājumu virzītājs.

Dalībnieki: Agate Tūna (LV), Luīze Nežberte (LV), Heiki Leiss (Heikki Leis, EE), Kristaps Freimanis (LV)
Kuratore un scenogrāfe: Laima Daberte (LV)


Par Rīgas Fotogrāfijas biennāli

Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Fotogrāfija biennāles nosaukumā tiek izmantota kā apvienojošs jēdziens ļoti dažādām attēla veidošanas mākslinieciskajām praksēm, kas 21. gadsimtā turpina transformēt laikmetīgās mākslas valodu. Katru otro gadu norisinās Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT programma, iepazīstinot ar jauniem, perspektīviem autoriem. NEXT programma nodrošina redzamību un platformu, lai jaunie mākslinieki un kuratori varētu pieteikt sevi plašākā kontekstā. RFB – NEXT 2025 ar plašu izstāžu un izglītības programmu norisinās no 24. aprīļa līdz 6. jūlijam. Plašāka informācija: www.rpbiennial.com.