RAW sarunas - Mākslas galeriju ekosistēma Baltijā

Saruna

Darba laiks

29.05.

16-17

Lokācija

Latvijas Mākslas akadēmija, Kalpaka bulvāris 13, Rīga

Atpakaļ ×

Ceturtdien, 29. maijā, no plkst. 16.00 līdz 17.00 Latvijas Mākslas akadēmijā norisināsies “RAW sarunas” - “Vienradža pieradināšana*: mākslas galeriju ekosistēma Baltijā” (Taming the Unicorn: Art Gallery Ecosystem in the Baltics) - paneļdiskusija par laikmetīgās mākslas galerijām Baltijas reģionā. Moderatores Augustes Petres vadībā dalībnieki diskutēs par laikmetīgās mākslas atbalsta nozīmi un pozicionējumu, kā arī aicinās uz pārdomām par Baltijas valstu mākslas projektu lomu mūsdienu kultūrā. Ieeja pasākumā bez maksas. Diskusijā piedalīsies:

  • Liliāna Hioba Kutis (Lilian Hiob-Küttis), kuratore un galeriste (“Hoib Gallery”, Igaunija; agrāk “Temnikova & Kasela”)
  • Juste Jonutaite (Justė Jonutytė), mākslas konsultante, lektore un autore (Lietuva)
  • Elīna Drāke, galeriste, Latvijas Galeriju Asociācijas vadītāja (Latvija)
  • Šelda Puķīte, Kogo galerijas (Igaunija) izstāžu kuratore un starptautisko projektu vadītāja (Latvija)

Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados Baltijas valstis savu skatu pavērš uz Rietumiem, pārņemot ne tikai sociālus, bet arī ekonomikas un kultūras paradumus. Tas veicina arī laikmetīgās mākslas industrijas rašanos - nemitīgu dialogu starp māksliniekiem, galeristiem, kuratoriem un kolekcionāriem. Kopš laikmetīgās mākslas jēdziena apzinātas ieviešanas reģionā, ir pagājuši vairāk nekā 30 gadi, kuru laikā ir mainījusies gan mākslas telpu, gan arī dalībnieku, jēdzienu un refleksiju ekosistēma. 

Laikmetīgās mākslas ikdiena Lietuvā, Latvijā un Igaunijā ir veidojusies atšķirīgi, to ietekmējis gan valsts un pilsētas atbalsts, gan arī mākslas tirgus jautājumi un mākslinieku ļaušanās dažāda tipa sadarbībām. 

Diskusija "Taming the Unicorn: Art Gallery Ecosystem in the Baltics" pievērsīsies jautājumiem, kas saistās ar laikmetīgajai mākslai nepieciešamo atbalstu un vietu šodienas Baltijas mākslas vidē, kā arī aicinās pārdomāt un aktualizēs Baltijas valstu mākslas projektu sadarbību nozīmi šodien.

*Vienradzis mītos tiek attēlots kā zvērs ar vienu ragu, kurš attēlots medījot, tādējādi raisot paralēles gan ar neaizsargātību (jaunava), gan dažkārt ar ciešanām un cerību.

Auguste Petre ir neatkarīgā kuratore un galerijas ASNI līdzdibinātāja. Ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, Mākslas vēstures un kuratoriālo studiju nozarē un šobrīd turpina studijas zinātniskās doktorantūras programmā. Kopš 2021. gada A. Petre ir LMA pasniedzēja. Petres intereses galvenokārt raksturo jaunā materialitāte un postsociālisma identitāte Baltijas mākslā. A. Petre kūrējusi vairāk nekā 20 laikmetīgās mākslas izstādes ar starptautisku mākslinieku dalību. Kā nozīmīgākos pēdējā laika izstādes iespējams minēt Helēnas Heinrihsones "Klejotājus", Katrīnas Neiburgas "Sologāmiju" un MAREUNROL'S personālizstādi "Fieldwork: Invisible exercises". Visi šie projekti nominēti Purvīša balvai 2025. Kopš 2017. gada Auguste Petre darbojas kā mākslas žurnāliste, regulāri veidojot publikācijas Latvijas un ārzemju medijiem. 2023. gadā Petre veidojusi SEB Global Services laikmetīgās mākslas kolekciju.

Liliāna Hioba-Kutisa (dz. 1991) ir neatkarīga kuratore un mākslas aģente, Hoib Gallery dibinātāja un bijusī galerijas Temnikova & Kasela vadītāja. Viņai ir mākslas vēstures un vizuālās kultūras maģistra grāds Igaunijas Mākslas akadēmijā, kur viņa pasniedz arī Atvērtajā akadēmijā un vada lekcijas kuratora studiju programmā. Viņas kuratoriālā prakse ietver sadarbību ar lieliem uzņēmumiem, piemēram, Sunly un Synlab. Starp nesenajiem projektiem minamas izstādes Exobiota (Kogo Gallery, Tartu), Shifting Sand (Galerija ASNI, Rīga), Breaking up of Ice on a River (Margot Samel Gallery, Ņujorka), grupas izstāde Femisphere no Kaupo Karelsona privātkolekcijas, The Shape of Things to Come (Noewe Foundation, Viļņa), un Present yet-to-be (Hobusepea Gallery, Tallina). Šobrīd top izstādes Punctum Gallery un Igaunijas Lietišķās mākslas un dizaina muzejā.

Justė Jonutytė ir kuratore un mākslas konsultante ar vairāk nekā 15 gadu starptautisku pieredzi vadošās mākslas institūcijās, kā arī mākslas investīciju un izglītības jomā. Viņai ir mākslas vēstures maģistra grāds Sentendrjūsas Universitātē (Lielbritānija), un viņas profesionālā darbība apvieno kuratoriālo praksi, tirgus konsultācijas un kultūras vadību. Viņa strādājusi Tate Modern muzejā Londonā un Jonasa Mekasa studijā un arhīvā Ņujorkā. No 2013. līdz 2019. gadam vadīja laikmetīgās mākslas un rezidenču centru Rupert Viļņā, kur izveidoja ietekmīgu programmu topošo mākslinieku un domātāju atbalstam. 2023. gadā viņa nodibināja The Art Club, Lithuania – kuratoru veidotu kopienu mākslas entuziastiem un kolekcionāriem, kas piedāvā padziļinātu iesaisti laikmetīgajā mākslā. Vairāk nekā desmit gadus viņa konsultē privātkolekcionārus par stratēģiskām iegādēm un investīcijām mākslā.

Elīna Drāke - Kuratore, Galerija ASNI un Latvijas Galeriju Asociācijas līdzdibinātāja. Elīnai Drākei ir 10 gadu pieredze muzeju un galeriju vadībā, izstāžu producēšanā un mākslas notikumu rīkošanā. Stažējusies Ludvigu laikmetīgās mākslas muzejā Budapeštā, Ungārijā, līdzdarbojoties dažāda satura publisko pasākumu organizēšanā. No 2019. gada līdz 2023. gadam pildījusi Kim? Laikmetīgā mākslas centra izpilddirektores pienākumus. Vadījusi virkni vērienīgu starptautisko izstāžu projektu realizāciju, sadarbojoties ar ārvalstu māksliniekiem un institūcijām. Rīkojusi vairāk nekā 30 izstāžu projektus vietēji un starptautiski, pārstāvējusi latviešu māksliniekus mākslas mesēs Eiropā un ASV, organizējusi mākslas braucienus un konsultējusi kolekcionārus.


Šelda Puķīte (dz. 1986, Rīgā) ir latviešu kuratore, autore un pētniece, kura šobrīd dzīvo un strāda Igaunijā. Viņa ir studējusi mākslas vēsturi un teoriju Latvijas Mākslas akadēmijā, iegūstot bakalaura un maģistra grādu. Strādājusi pie vairākiem starptautiskiem izstāžu projektiem un kurējusi mākslas tirgus stendus, tai skaitā ekspozīciju Liste Art Basel, viennacontemporary un Art Brussels, izdevusi mākslas albumus un veidojusi katalogus laikmetīgās mākslas fetsivālam Survival Kit un Rīgas Fotogrāfijas biennālei, kā arī publicējusi intervijas un esejas dažādos Baltijas kultūras medijos. Viņas nesenāko izstāžu projektu vidū var minēt Eikes Eplikas personālizstādi “Laikos, kad pārējais šķiet svarīgāks” Kogo galerijā, Tartu (2025), “Sudrabmeitenes. Baltijas fotogrāfijas retušētā vēsture” kopā ar Agni Narušīti un Indreku Grigoru, Nacionālajā Mākslas galerijā, Viļņā (2025), un “Baltie punduri un visi šie skaistie miglāji” Kim? Laikmetīgās mākslas centrā, Rīgā. Kopš 2020. gada strādā Kogo galerijā kā startptautisko projektu vadītāja un izstāžu programmas kuratore.