"Veselīgie draugi" Jānis Dzirnieks
Darba laiks
27.05.-01.06.
O, T: 12-18, C: 12-22, P, S, Sv: 12-18
Lokācija
Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Sporta iela 2 k-1, Rīga

Jāņa Dzirnieka personālizstāde “Veselīgie draugi”
Kim? Laikmetīgās mākslas centrs piedāvā Jāņa Dzirnieka otro personālizstādi institūcijā, kas seko mākslinieka divu mēnešu rezidencei ISCP, Ņujorkā 2024.g. rudenī kā Kim? Rezidences balvas ieguvējs. Ņujorkā gandrīz uz katra kvartāla stūra sastopamās mazās stūru bodītes – bodegas, no kurām viena ar nosaukumu Healthy Friends – piedāvā sendvičus un ātrās uzkodas, kas ir visnotaļ tālu no jebkā veselīga, taču šo iestāžu nosaukumi nereti ietver sevī vārdus healthy (veselīgs), natural (dabīgs), organic (organisks), un citus dabiskumu slavinošus saukļus, kam nav nekādas citas vērtības kā vien uzmanības piesaistīšana produktu klāstam, kura saturs ir ķīmijas pārsātināts. Izstādes darbi ietver ieskanētus skricelējumus un akvareļa zīmējumus, kas pēcāk digitāli papildināti, izdrukāti un pēc tam fiziski modificēti. Šie zīmējumi ataino dažādas būtnes trūdēšanas, sairšanas stadijās, kas sapludinātas ar dzesēšanas iekārtu optimizācijas ilustrācijām. Trūdēšanas process savā ziņā var tikt uztverts kā optimizācija līdzīgi kā darbu tapšanas procesu varētu skatīt kā sevis pārstrādi. Optimizācija kā tāda ir neizbēgama gan dzīvos, gan nedzīvos organismos, ekonomikā, politikā, socioloģijā un jebkur citur. Bodegās valdošais augstais neuzticamības līmenis — no pārcenotiem sīkumiem līdz visgaršīgākajām uzkodām – uzskatāms par pateicīgu metaforu Dzirnieka refleksijām par tehnoloģiskās efektivitātes un vides degradācijas tēmām, kas izstādes ietvaros risinātas caur telpiskas instalācijas elementiem un citiem īpaši izstādei jaunradītiem objektiem.
Jāņa Dzirnieka (1992) darbi šķeļ tehnoloģiskās efektivitātes fasādi, atklājot satraucošās un nereti draudīgās formas, kas rodas no mūsu nerimstošās tieksmes pēc optimizācijas. Pārstrādājot industriālās atliekas pārdomas rosinošās instalācijās, Dzirnieks mudina apzināties progresa ekoloģiskās un sociālās sekas. Personālizstādes: Tiled River, galerija 427, Rīga; Flat Tire, Robert Fruinstraat 56, Roterdama; Gaidot nākamo minūti, Laikmetīgās mākslas centrs Kim?, Rīga; un Sharp Horizon, Nemo, Eckernforde. Duo izstādes: Snowlake Blockbuster ar Alisi Annu Dzirnieci, Extra City, Antverpene. Grupas izstādes: Soap Opera, City Surfer Office, Prāga; Agents of Perception, KAI mākslas centrs, Tallina; Midnight Sunburn, Het Nieuwe Instituut, Roterdamā un citur. Dzirnieks ir Kim? Laikmetīgās mākslas centra rezidences balvas 2024 ieguvējs un devās uz rezidenci ISCP, Ņujorkā.
Izstādes kurators: Kaspars Groševs
Par galeriju
Kim? Laikmetīgās mākslas centrs (Rīga) ir viena no vadošajām un atzītākajām laikmetīgās mākslas institūcijām Latvijā. Kopš dibināšanas 2009. gadā Kim? ir sarīkojis vairāk nekā 150 gan daudzsološu, gan jau atzītu Latvijas, Baltijas un starptautisko mākslinieku izstādes. Ārpus Latvijas organizētas vairāk nekā 50 izstādes un citi projekti, sadarbojoties ar nozīmīgām mākslas institūcijām, tostarp Fondation d’Entreprise Ricard (Parīze), Barišņikova mākslas centru (Ņujorka), Moderna Museet (Malme), KW Laikmetīgās mākslas institūtu (Berlīne), Art in General (Ņujorka) un daudzām citām. Kim? divreiz ir veidojis Latvijas Nacionālo paviljonu Venēcijas biennālē: 55. Venēcijas biennālē sadarbībā ar ilggadējo partneri, Ņujorkas mākslas telpu Art in General, un 58. Venēcijas biennālē kopā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru. Kim? īsteno rezidenču programmu sadarbībā ar ilggadējo partneri ISCP (Ņujorka), no šī gada tiek uzsākta arī jauna vietējā rezidenču programma Kim? topošajā mājvietā Hanzas ielā 22. 2024. gadā Kim? aizsāka ikgadēju laikmetīgās mākslas festivālu “Ēdene”. Šī gada jūlijā primo reizi norisināsies jaundibinātā laikmetīgās mākslas mese Riga Contemporary. Kim? ir nevalstiska, bezpeļņas institūcija.